2952
شناسه خبر: 2952
بازدید: 3

در این پست ابتدا به اختصار به معرفی بتن مگر ( Lean Concrete ) می پردازیم سپس در ادامه موارد کاربرد و نکات اجرایی مربوط به آن را شرح می دهیم.

بنابراین با ما همراه باشید.

معرفی بتن مگر

بتن مگر یا بتن رگلاژ کف قالب بندی فونداسیون، بتنی سبک است (با سیمان کم، بین 100 تا 150 کیلوگرم سیمان در هر متر مکعب بتن که نام دیگر آن سیمان نظافت می باشد) که در زیر فوندانسیون ریخته می شود.

معمولا ضخامت این نوع بتن بین 10 الی 15 سانتیمتر می باشد و از هر طرف 10 الی 15 سانتیمتر بیشتر از فونداسیون ریخته می شود.

بتن مگر

کارایی بتن مگر

در ادامه دلایل استفاده از این نوع بتن یا به عبارتی دیگر کارایی آن آورده شده است :

1- صاف، تراز و همگن نمودن فونداسیون

2- آماده سازی بستر خاک برای پی ریزی

3- جلوگیری از نفوذ سیمان در خاک

4- برای تراز کردن کف پی  (اگر بیش از حد لازم خاک برداری انجام شده باشد برای پر کردن فضای خالی از بتن مگر استفاده می شود.)

5- جلوگیری از جذب آب بتن پی توسط خاک

نکات اجرایی بتن مگر 

1- قبل از اجرای این نوع بتن حتما بر روی سطح خاک ، گازوئیل یا ماده ی مناسب دیگری ریخته می شود تا از رویش گیاهان و از نفوذ آنها به فونداسیون جلوگیری کند و حشرات را از خاک دفع کند.

2- خاک بستر مرطوب شود تا آب بتن جذب خاک نشود ، زیرا با هدر رفتن مقداری از آب بتن، بتن کیفیت خود را از دست می دهد.

3- اگر قرار باشد بتن مگر بر روی شفته آهک ایجاد شود باید سطح شفته آهک مرطوب شود تا آب بتن را جذب نکند زیرا با جذب شدن آب بتن، بتن پوک می شود.

باید توجه داشت که شفته به مقاومت 1/5 کیلوگرم بر متر مربع رسیده باشد.

4- پس از اجرای این نوع بتن باید سطح آنرا ماله کشید تا به سطحی صاف و یکنواخت برسد تا بتوانیم فاصله ی آرماتورها را دقیقتر اندازه گیری کنیم و آرماتوربندی بهتری داشته باشیم.

موارد کاربرد بتن مگر

منتشر کننده : پرتال جامع مهندسی عمران – ucivil.ir

نویسنده

محمد حسن دانشور
در دوران دانشجویی در دانشگاه شیراز آرزو داشتم بستری وجود داشته باشد تا هم با تولید محتوا تخصصی، به ابهامات درون ذهنم پاسخ دهد و هم اینکه بتوانم سوالات خود را در رابطه با نرم افزارهای مختلف با متخصصین امر مطرح نمایم. آن ارزو هم اکنون با همراهی تیمی مجرب با "گروه مهندسی فراعمران" محقق شده است. | بنیان گذار گروه مهندسی فراعمران

مشاوره از طریق واتساپ