معرفی بتن کفی ، کاربردها و نحوه ساخت آن

معرفی بتن کفی ، کاربردها و نحوه ساخت آن

بتن کفی (بتن شناور) از انواع بتن های فومی می باشد که پیش از جنگ جهانی دوم اختراع شده است. این نوع بتن که از بتن های سبک سازه ای به شمار می رود، با افزودن یک ماده کف ساز به خمیر سیمان یا ملات ساخته می شود‌. ماده کف زا‌، که طبق فرمول مخصوصی از مواد معدنی و گیاهی به دست می آید، ضمن اختلاط، با سرعت زیادی حباب های هوا را تولید می کند‌. این نوع بتن با تقسیم یکنواخت حباب های هوا در حجم، سازه آنها را سبک تر و کاربردی تر می نماید.

بتن کفی در ساخت تیغه، دیوار سبک و شیب دادن بام های افقی و بارگذاری های سبک و همچنین برای صدابندی و گرمابندی مصرف می شود. این نوع بتن را می توان برای ساخت آجر سبک، بلوک و حتی شن سبک نیز مورد استفاده قرار داد.بهتر است برای ساخت این نوع بتن در مناطقی که ماسه بادی فراوان است مانند سواحل شمالی و جنوبی کشور و حاشیه کویری که ماسه بادی یافت می شود، بهره گیری شود.

بتن کفی دارای وزن مخصوص ۶۰۰ تا ۱۶۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب می باشد که با یک روش ارزان و ساده می توان این نوع بتن را تولید کرد و برای تولید آن نیازی به کارخانه نیست. خط تولید بتن سبک کفی می تواند روی چرخ قابل حمل باشد و یا به صورت ثابت مورد استفاده قرار گیرد. به علت آلودگی های محیط زیستی بتن گازی، هم اکنون بتن کفی به جای بتن گازی در کشورهای پیشرفته مصرف می شود. بتن سبک کفی از طریق فعال شدن مواد شیمیایی حاصل نمی شود و برای محیط زیست هیچ گونه مشکلی به وجود نمی آورد، بلکه تنها به صورت مکانیکی هوادار می شود.

بتن کفی

شکل ۱ . بتن کفی (بتن شناور)

تجهیزات مورد نیاز برای تولید بتن کفی

۱ . یک دستگاه کف ساز

۲ . یک دستگاه میکسر جهت تولید ملات

۳ . سیلوی سیمان

۴ . سیلوی ماسه ریزدانه

۵ . دستگاه های انتقال مانند حلزون و غیره

مراحل و نکات ساخت بتن کفی

ابتدا با ماسه ی به درشتی تا ۲ میلیمتر و دوغاب و سیمان در ماشین بتن ساز با مخلوط وزنی ماسه و سیمان ۴ به ۱، ۳ به ۱، ۲ به ۱، ۱ به ۱ ملات شل می سازند. سپس در کمپرسور کف ساز، امولسیون ویژه می ریزند و کمپرسور را به کار می اندازند و کف می سازند. این کف قابلیت حل شدن در آب را داشته و غیر قابل اشتعال می باشد. پیش از بیرون آوردن ملات ساخته شده از ماشین بتن ساز، کف ساخته شده را در آن ریخته، کمی ملات را هم می زنند تا کف و ملات با یکدیگر مخلوط شوند و ملات ماسه و سیمان پف کند. این ملات کف کرده را برای ساختن بتن کفی مصرف می کنند.

برای تولید بتن سبک عمدتاً هر نوع آبی را می توان استفاده نمود. ولی توصیه می شود از آب های آلوده به روغن، چربی و مواد ارگانیک استفاده نگردد. مقدار آب استفاده شده از ۶۰ تا ۷۵ لیتر می باشد که ۵۰ لیتر آن با صد کیلوگرم سیمان و ۱۰ تا ۲۵ لیتر فوم پروتئینه برای تولید کف مخلوط می گردد.

مانند تولید بتن معمولی نسبت آب به سیمان در زمان گیرایی بتن سبک نیز تأثیر گذار است. بنابراین توصیه می شود مقدار آب کاهش یابد تا اینکه شرایط کار ساده تر انجام گیرد. تحقیقات آزمایشگاهی نشان داده است که نسبت آب به سیمان برای تولید بتن سبک حدود ۴۵ درصد می باشد. انتقال بتن کفی با کمک فشار هوا تا حداکثر ۱۰ متر افقی و ۵ متر ارتفاع توصیه می شود تا خصوصیات آن دچار تغییر نشود.

مزایا بتن سبک کفی

۱ . کاهش وزن مرده

۲ . حمل و نقل سریع و ارزان

۳ . مقاوم در برابر زلزله و آتش سوزی

۴ . عایق در برابر حرارت، صوت و رطوبت

۵ . مقاومت عالی در مقابل یخ زدگی، نفوذ رطوبت و آب

۶ . مانند سازه بتنی عمر آن بی پایان است، تغییر شکل نمی دهد و به عنوان یک ماده مصرفی موقت مورد مصرف قرار نمی گیرد.

۷ . با توجه به نداشتن هیچ گونه آلودگی شیمیایی و عدم انتقال حرارت، صوت و رطوبت با محیط زیست کاملاً سازگار است.

۸ . نیاز به تجهیزات برودتی و حرارتی کمتر دارد.

۹ . سریع الاحداث و شکل دهی بسیار راحت بتن توسط قالب

۱۰ . سطوح داخلی احتیاج به پوشاننده سنتی مانند گچ، گل و غیره نداشته و با حداقل هزینه قابل رنگ آمیزی می باشد.

۱۱ . در دسترس بودن مواد اولیه بتن کفی و ساده بودن فنّاوری، ماشین آلات و شیوه تولید

۱۲ . ارزان و با بهره وری بیشتر (با توجه به سبکی آن، هزینه سازه فلزی و یا بتنی هر ساختمان را حداقل به اندازه ۳۰ درصد کاهش می دهد.)

بتن کفی

شکل ۲ . بلوک های ساخته شده از بتن کفی

معایب بتن کفی

۱ . کاربرد غیرسازه ای دارد.

۲ . نیاز به نیروی کار متخصص دارد.

۳ . هزینه زیاد ساخت و اجرا

۴ . مقاومت اندک فشاری

۵ . نیاز به تجهیزات ویژه

روش های عمل آوری بتن کفی

عمل آوری طبیعی (هوای آزاد) که بیشتر با مرطوب نگه داشتن بتن اجرا می شود برای بتن کفی نیز قابل استفاده است. برای تسریع زمان گیرش بتن کفی می توان از روش های زیر نیز استفاده نمود :

۱ . یکی از روش های متداول، استفاده از بخار می باشد. این روش نیز شبیه بتن معمولی می باشد به نحوی که بتن ریخته شده باید پس از ۵ تا ۶ ساعت در معرض بخار قرار گیرد.

۲ . در روشی دیگر عمل آوری بتن کفی توسط هوای گرم انجام می شود، به این صورت که بتن تولید شده بلافاصله در تونل های گرم قرار می گیرد.

۳ . روش غیر طبیعی برای تسریع گیرش بتن کفی وجود دارد که با کمک افزودنی ها (افزودن ۱ تا ۲ درصد تسریع کننده) انجام می شود.

عمومی ترین کاربردهای بتن کفی

با کاهش و افزایش حباب های موجود در این بتن، وزن مخصوص های مختلفی به دست می آید و این تغییر وزن مخصوص در کاربرد آن نقش اساسی دارد. به عنوان مثال این بتن با وزن مخصوص ۴۰۰ الی ۷۰۰ کیلوگرم در متر مکعب می تواند در شیب بندی سقف ها و کف بندی ساختمان مورد مصرف قرارگیرد و یا به عنوان پرکننده انبوه به کار رود.

بلوک های پیش ساخته شده از این بتن به راحتی برای ساختن دیوارهای خارجی و یا پانل های کوچک آن برای دیوارهای جداکننده به کار می روند. به راحتی بین روکار ساختمان و قسمت های داخلی ریخته می شود که ضمن نگهداری تأسیسات عبوری، ایزوله کننده نیز محسوب می شود. میزان جذب آب این بتن نزدیک به صفر بوده و ماه ها روی آب شناور می ماند که این موضوع موجب می شود برخی این نوع بتن را به نام بتن شناور بشناسند.

به علت نفوذپذیری بسیار کم این بتن در مقابل آب و بخار، استفاده از آن در ساخت استخر و سردخانه به صورت وسیع به کار می رود. همچنین در صورت به کار بردن سیمان نسوز در ساخت آن، می توان از آن در دیواره های کوره که مستقیماً با حرارت سر و کار دارند استفاده کرد.

پیشنهاد مطالعه :

انواع بتن پیش تنیده و مزایا آنها

آشنایی با بتن الیافی و خواص آن

آشنایی با بتن خودتراکم و کاربردهای آن

دیدگاه‌ها ۰


ارسال تیکت جدید