با دال وافل و مزایا و معایب آن آشنا شوید

با دال وافل و مزایا و معایب آن آشنا شوید

(شرکت بی ستون طراح،مجری و تولید کننده قالب وافل)

دال وافل یک المان سازه ای است که روی آن مسطح بوده و یک سیستم شبکه مانند در سطح پایینی خود دارد. دال وافل معمولاً نازک است. خطوط سطح پایینی به صورت عمود بر هم هستند و چندضلعی های با عمق یکسان را شکل می دهند. دال وافل در هر دو جهت دارای آرماتورهای تقویتی است. سقف های متشکل از دال وافل پایداری بیشتری دارند و به همین جهت برای دهانه های بزرگ مناسب هستند. جهت آشنایی بیشتر با دال وافل با ما همراه باشید.

دال وافل

شکل ۱ . دال وافل

سقف وافل چیست ؟

این سقوف مشبک و قابلمه ای نوع دیگری از سقف ها هستند که برای پوشاندن قسمت زیادی از سقف که بار کمتری به آن اعمال می گردد اجرا می شوند. این نوع سقف که مانند دال دوطرفه عمل می کند دارای هزینه اجرای نسبتا کمتری نسبت به انواع روش های مرسوم سقف های دال مجوف از جمله کوبیاکس، یوبوت و نیز هزینه بسیار پایین تر نسبت به سازه های عرشه فولادی می باشد. در این نوع سقف نیازی به میلگردهای تقویتی و اتصال آنها به تیرها نمی باشد بنابراین می تواند از زمان اجرای کمتری نیز برخوردار باشد .

سیستم قالب بندی این نوع دال قابلمه ای است و این سقف دارای وزن کمتری نسبت به بقیه دال ها می باشد. این نوع دال برای پوشاندن دهانه های وسیع مناسب است و چون دو طرفه می باشد در هر چهار طرف خود دارای تکیه گاه می باشد.

در آیین نامه بتن ایران فصل دال ها در مورد این نوع دال بتنی توضیحاتی در مورد خصوصیات و نحوه اجرا ارائه شده است. در این نوع اجرا برای کاهش بار مرده سقف در آن حفره هایی ایجاد می گردد اما در انتهای ستون ها و در بعضی موارد در انتها و در امتداد تیرها نیز توپر می گردد.

از آنجا که این سقف دال دو طرفه می باشد در دو سو باربری انجام می گردد. برای اجرای زیر سقف در قسمت حفره های مربعی، قالب هایی قرار می دهند و پس از بتن ریزی روی سقف و بعد از ۲۸ روز که بتن به مقاومت نهایی خود رسید قالب ها باز می گردند.

سقف هاى بتن مسلح به دلیل نیاز به کنترل تغییر شکل ها و ترک ها، بسیار مورد توجه و گاه محدود به دهانه هاى کوچک مى شوند. حال اگر بتوان مقطع سقف هاى بتن مسلح، به ویژه دال ها را به نحوى بهبود بخشید که بتواند علاوه بر تأمین ضوابط کنترلى، در دهانه هاى بزرگ نیز مجاز به استفاده باشد و هم چنین در مقایسه با دال هاى مشابه از وزن کمترى برخوردار باشد، مى توان به شیوه جدیدى در روش اجراى دال‌هاى بتن مسلح دست یافت. سقف هاى مجوف بتن مسلح، از دول ایه بتن مسلح تشکیل شده است که در بالا و پائین دال و به طور گسترده قرار مى گیرد و حد فاصل این دو لایه با نوعى بلوک تو خالى به صورت ماندگار و غیر ماندگار پر می گردد.

لازم بذکر است که هزینه تمام شده اجرا با سیستم سقف وافل در حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد از سیستم های کوبیاکس و یوبوت ارزان تر تمام می شود. علاوه بر این، نمای بسیار زیبایی از زیر سقف برای بهره بردار ایجاد نموده که عموماً نیازی به اجرای سقف های کاذب نبوده و در کاربری هایی چون پارکینگ های طبقاتی، مراکز اداری و تجاری و تفریحی می تواند از لحاظ ظاهری، تغییر به سزایی در نوع فضای داخلی ساختمان ایجاد نموده و به جذابیت فضای معماری بیفزاید.

سقف وافل

ویژگی های دال های وافل

۱ . دال های وافل معمولاً برای فضاهای مسطح مناسب هستند.

۲ . حجم بتن مورد نیاز در مقایسه با دیگر سقف ها بسیار کمتر است.

۳ . آرماتورهای تقویتی را در دال وافل می توان به صورت مش یا به صورت تک تک استفاده کرد.

۴ . سطح پایینی دال، مشبک به نظر می رسد.

۵ . ضخامت دال وافل از ۸۵ تا ۱۰۰ میلی متر و عمق آن از ۳۰۰ تا ۶۰۰ میلی متر متغیر است.

۶ . عرض تیرها یا ریب ها در دال وافل معمولاً ۱۱۰ تا ۲۰۰ میلی متر است.

۷ . فاصله ی بین ریب ها ۶۰۰ تا ۱۵۰۰ میلی متر پیشنهاد می شود.

۸ . دال های وافل را می توان برای دهانه هایی تا ۱۶ متر استفاده کرد. برای طول های بزرگتر از این مقدار، دال وافل پیش ساخته توصیه می شود.

۹ . دال وافل در برابر جمع شدگی مقاوم است.

سقف دال وافل

مزایای دال وافل

۱ . از سقف وافل برای دال ها یا طبقاتی با دهانه های بزرگ استفاده می شود که دارای محدودیت در تعداد ستون ها هستند.

۲ . ظرفیت باربری دال وافل بیشتر از دیگر دال ها است.

۳ . پایداری سازه ای مطلوب و ظاهر زیبایی دارد. از این رو برای ساخت فرودگاه ها، بیمارستان ها، معابد و … استفاده می شوند.

۴ . سقف وافل را می توان از بتن یا چوب یا فولاد ساخت که در بین این ها دال وافل بتنی برای ساختمان های تجاری و دو مورد دیگر برای گاراژها، تالارها و … مناسب هستند.

۵ . به دلیل داشتن آرماتور تقویتی در هر دو طرف، کنترل لرزش خوبی دارد. پس برای ساختمان های عمومی و برای کنترل لرزش ایجاد شده ناشی از جابجایی جمعیت مناسب است.

۶  . دال وافل سبک است و مقدار کمی بتن نیاز دارد، بنابراین مقرون به صرفه است.

۷ . ساخت دال وافل راحت و سریع است.

۸ . حجم بتن و فولاد مورد نیاز کم است و در نتیجه می توان از قالب های سبک استفاده کرد.

۹ . تأسیسات مختلفی مانند روشنایی، لوله های فاضلاب، سیم کشی برق، تهویه ی هوا، مصالح عایق بندی و … را می توان در عمق دال با ایجاد حفره در سطح زیرین آن جای داد.

۱۰ . بتن ریزی یکپارچه بدون استفاده از هرگونه روان کننده در مقایسه با دیگر روش های دال مجوف همچون یوبوت و کوبیاکس

دال مجوف

معایب سقف وافل

۱ . قالب بندی آن به دلیل نیاز به ابزارهای خاص بسیار پرهزینه است.

۲ . ارتفاع طبقه بیشتر است و در نتیجه تعداد طبقات کاهش می یابد.

۳ . اگر از تأسیسات عبور داده شده در دال وافل به خوبی نگهداری نشود، دال دچار آسیب دیدگی می شود.

۴ . برای ساخت آن نیاز به کارگران ماهر است.

۵ . برای سطوح شیب دار مناسب نیست. اگر سطح شیب داری داشته باشیم باید با پر کردن آن را مسطح کنیم. برای پر کردن نیاز به خاک مناسب داریم.

۶ . به دلیل سبک بودن برای مناطقی با بادهای شدید یا مناطقی با جریان های سیکلونیک مناسب نیست.

شرکت بی ستون طراح،مجری و تولید کننده قالب وافل

آدرس : تهران-شهرک غرب-تقاطع فرحزادی و دریا-بهاران یکم-پلاک ۵۲ واحد ۵

تلفن تماس: ۰۹۱۲۴۵۰۵۴۱۵  و ۸۸۵۶۲۵۳۴ (۰۲۱)

منبع :

مقاله ی دال وافل ترجمه شده توسط علی اکبر خلیلی، از مقالات تحلیلی ترجمه شده توسط گروه آموزشی ۸۰۸

دیدگاه‌ها ۴

دانلود

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید


ارسال تیکت جدید