seep
شناسه پست: 577
بازدید: 133

در پکیج آموزشی متخصص Seep/w با چهار مثال کاربردی در قالب 4 فصل به آموزش نرم افزار Seep/w با رویکرد مدلسازی و تحلیل سدهای خاکی پرداخته شده است. این پکیج آموزشی برای نسخه 2012 نرم افزار (آپدیت شده در آگوست 2015) تهیه شده است چرا که نسخه کرک شده هیچ کدام از نسخه های جدیدتر نرم افزار منتشر نشده است.

در این پکیج آموزش نرم افزار Seep/w که در اردیبهشت ماه 97 تهیه شده است، به صورت مقدماتی تا پیشرفته به مباحث پرداخته شده است و تلاش شده است که در کنار آموزش تخصصی تمامی منوهای نرم افزار، تئوری مباحث مطرح شده نیز مورد بررسی قرار گیرد.

خرید پکیج آموزش Seep/w از زیرمجموعه های نرم افزار GeoStudio

 

آموزش نرم افزار Seep/w

این پکیج آموزش نرم افزار Seep/w در قالب چهار فصل به شرح زیر تهیه شده است :

فصل اول : تحلیل تراوش پایدار بدون استفاده از دیوار آب بند و پتوی رسی

در بخش اول این فصل به صورتی کاملا تخصصی به تنظیمات پنجره KeyIn Analyses می پردازیم و تمامی تنظیمات سربرگ های Settings، Convergence، Time و Advanced شرح داده می شوند.

در بخش دوم این فصل به تنظیمات منو Set می پردازیم و نحوه ترسیم هندسه مدل و ناحیه بندی آن را شرح می دهیم.

در بخش سوم ابتدا مصالح مناسب برای استفاده در سدهای خاکی همگن و غیرهمگن معرفی می شوند. سپس در ادامه تمامی پارامترهای مورد نیاز برای تعریف مصالح به صورتی کاملا تخصصی شرح داده می شوند. همچنین در این بخش برای خاک های مختلف، مقدار پارامترهای مورد نیاز برای تعریف مصالح ذکر شده اند.

در بخش چهارم این فصل به شرایط مرزی و نکات المان بندی می پردازیم. در این بخش تمامی تنظیمات مربوط به المان بندی، اعم از الگوی المان بندی، اعمال گره های ثانویه، مرتبه انتگرال گیری و … شرح داده شده اند، همچنین نکات لازم برای اینکه مسئله مد نظر به جواب صحیح همگرا شود (حساسیت به مش) شرح داده شده اند.

در بخش پنجم این فصل از پکیج آموزش نرم افزار Seep/w ، تمامی نتایج حاصل از نرم افزار شرح داده شده است، همچنین کنترل مربوط به ضریب اطمینان پدیده رگاب نیز برای گرهی از مدل که دارای بیشترین گرادیان هیدرولیکی است صورت گرفته است.

فصل دوم : کاهش نشت از بدنه سد با استفاده از پتوی رسی (Clay Blanket) و دیوار آب بند (Cutoff Wall)

در بخش اول این فصل تغییرات لازم در مثال فصل اول صورت می گیرد و به منظور کاهش نشت از بدنه سد، دیوار آب بند و پتوی رسی به مدل افزوده می شوند. در فصل دوم نتایج حاصل را بررسی می نماییم و به مقایسه این نتایج با نتایج حاصل از فصل اول می پردازیم.

فصل سوم : تخلیه سریع مخزن سد (Rapid Drawdown)

در بخش اول این فصل با استفاده از تحلیل مربوط به فصل اول، به تحلیل بحرانی مربوط به تخلیه مخزن سد می پردازیم. در این بخش تمامی ملزومات لازم برای یک تحلیل بحرانی شرح داده شده اند و در بخش دوم نیز نتایج حاصل از نرم افزار بررسی می شوند.

فصل چهارم : آبگیری مخزن سد (Reservoir Filling)

در این فصل به یک تحلیل بحرانی دیگر پرداخته شده است. در این فصل نیز تمامی ملزومات لازم برای تحلیل بحرانی مربوط به آبگیری مخزن سد شرح داده شده اند.

خرید پکیج آموزش Seep/w از زیرمجموعه های نرم افزار GeoStudio

در ادامه پیش نمایشی از فصل اول و چهارم آورده شده است.

سوالات متداول :

1 . نحوه دانلود محصول به چه صورت است ؟

پس از پرداخت آنلاین هزینه، لینک های دانلود هم در سایت برای شما نمایش داده می شوند و هم اینکه به ایمیل شما ارسال می شوند.

2 . آیا این پکیج آموزشی پشتیبانی نیز دارد ؟

بله، شما می توانید از طریق نظرات همین پست، سوالات خود را مطرح کنید، مدرس این دوره آموزشی پاسخگو سوالات شما خریداران محترم خواهد بود.

3 . این پکیج آموزشی با پکیج قبلی چه تفاوتی دارد ؟ آیا خرید این پکیج را به افرادی که پکیج قبلی را تهیه کرده اند پیشنهاد می دهید ؟

این پکیج با رویکرد متخصص شدن در نرم افزار Seep/w تهیه شده است و با پکیج قبلی از لحاظ مدت زمان آموزش و مثال های شرح داده شده قابل قیاس نیست. لذا به خریداران پکیج قبلی Seep/w نیز پیشنهاد می شود که حتما پکیج جدید را تهیه کنند.

4 . آیا امکان خرید این پکیج به صورت اشتراکی توسط چند نفر وجود دارد ؟

خیر، خرید اشتراکی محصولات سایت توسط چند نفر رضایت گروه مهندسی فراعمران و مدرس دوره را همراه نخواهد داشت و شرعا نیز حرام است.

5 . هنوز سوالی دارید ؟

اگر هنوز ابهامی در رابطه با این پکیج آموزشی دارید از طریق نظرات، با ما در میان بگذارید، در کوتاه ترین زمان ممکن پاسخگو شما خواهیم بود.

خرید پکیج آموزش Seep/w از زیرمجموعه های نرم افزار GeoStudio

نویسنده

محمد حسن دانشور
در دوران دانشجویی در دانشگاه شیراز آرزو داشتم بستری وجود داشته باشد تا هم با تولید محتوا تخصصی، به ابهامات درون ذهنم پاسخ دهد و هم اینکه بتوانم سوالات خود را در رابطه با نرم افزارهای مختلف با متخصصین امر مطرح نمایم. آن ارزو هم اکنون با همراهی تیمی مجرب با "گروه مهندسی فراعمران" محقق شده است. | بنیان گذار گروه مهندسی فراعمران
 1. سلام چرا دکمه خرید بصورت کد دستوری نشون داده میشه؟ نمیشه خرید کرد. مثل نوشته زیر هستش
  [purchase_link id=”۱۴۲۲″ style=”button” color=”green” text=”خرید آنلاین پکیج متخصص Seep/w”]

 2. سلام آقای دانشور
  با توجه به اینکه نرم افزارهای مختلفی برای تحلیل و بررسی رفتار سد هست…
  میخوام بدونم مدرنترین و بهترین نرم افزار برای تحلیل رفتار سد چه نرم افزاری هست؟
  به همراه مزایا و معایب

  ممنون

  1. سلام
   ببینید شاید استفاده از واژه مدرن مناسب نباشد. این شما هستید که باید تصمیم بگیرید با چه نرم افزاری تمایل دارید کار کنید. استفاده از نرم افزار ژئواستادیو کار شما را خیلی راحت تر می کند چون این نرم افزار مختص خاک می باشد از طرفی می توانید از آباکوس هم استفاده کنید اما در همگرایی مش و همچنین صحت سنجی نتایج در نرم افزار آباکوس کار سختی را در پیش خواهید داشت اما خوب اگر بخواهید مقاله معتبر بنویسید استقبال خیلی بیشتری از نتایج تحلیل در آباکوس در قیاس با ژئواستادیو می شود. نرم افزارهای دیگری مانند فلک و پلکسیس هم وجود دارند که باز هم مختص ژئوتکنیک می باشند که نه به پیچیدگی اباکوس می باشند و نه به سادگی ژئواستادیو.

 3. سلام جناب مهندس

  یک سوال دارم از خدمتتون. اگر بخواهیم که فونداسیون سد نفوذناپذیر باشد باید چگونه عمل کنیم ؟؟ به علاوه اینکه در پروژه بنده در پایین دست سد، آب در سطح زمین قرار دارد و در بالا دست در ارتفاع ۶۵ متری
  خواهشا به بنده پاسخ دهید

  1. سلام جناب اعظمی

   برای اینکه مصالحی به صورت نفوذناپذیر داشته باشید فقط کافی است که مصالحی به صورت none تعریف کنید. وقتی که چنین مصالحی را به ناحیه مد نظر خود اختصاص دهید رنگ آن خاکستری خواهد شد. در رابطه با شرایط مرزی هم به آموزش مراجعه نمایید به شرایط مرزی مد نظر شما در آموزش پرداخته شده است.

   موفق باشید

 4. جناب آقای مهندس دانشور
  سلام وقت بخیر
  یک سوال داشتم
  فرض بفرمایید بخواهیم یک لایه ژئوممبرین را بجای هسته سد در seep/w و slope/w مدل سازی کنیم
  ۱- چسبندگی ۲- زاویه اصطکاک ۳- درصد رطوبت حجمی ۴- مقدار kx و نسبت اون ۵- موارد دیگر جهت مدل سازی ….. را چه مقادیر باید درنظر بگیرم؟
  اون چیزی که معقول و متعارف است چه اعدادی است؟ در مقاله ای تا بحال این اعداد رو دیده اید؟ که بشود به آن استناد کرد

  1. سلام

   بنده در این زمینه مقاله ای مطالعه نکرده ام اما چون هدف استفاده از ژئوممبران عایق بندی و کاهش نشت است می توانید با تقریب خوبی از مشخصات مصالح هسته سد برای ان استفاده کنید.
   موفق باشید

 5. من از این برنامه میخوام برای تحلیل تراوش موج شکن استفاده کنم و این موج شکن به صورت لایه ای چیده شده و فقط وزن تقریبی سنگ ها در هر لایه رو دارم ، مثل ۲۵۰ کیلوگرم یا ۷۵۰ کیلوگرم، و نمیتونم نسبتی بین نفوذپذیری و وزن پیدا کنم ، با فرض گرد بودن سنگ ها و بدست اوردن e, ایا فرمولی برای بدست اوردن K وجود داره ؟

 6. سلام من قصد دارم از این نرم افزار برای تحلیل تراوش اب از بین سنگ درشت دانه تا ۷۵۰ کیلوگرم برای هر دانه استفاده کنم ، ولی نمیدونم در بخش هدایت هیدرولیکی چه عددی رو وارد کنم ، چون سنگ ها درشت دونه هستند و با خاک فرق میکنند ، اگر امکانش هست راهنماییم کنید .

  1. سلام

   ببینید نمی توان قطعی نظر داد بستگی به عوامل زیادی داره از جمله اینکه میزان تخلخل مصالح چقدر باشد. اگر در مصالح خاک ریزدانه وجود نداشته باشد و خلل و فرج مصالح زیاد باشد نفوذپذیری قطعا بیشتر از ۰/۰۱ متر بر ثانیه است اما اگر در مصالح مقداری خاک ریزدانه نیز وجود داشته باشد نفوذپذیری کاهش می یابد.

   موفق باشید

 7. سلام جناب مهندس وقت بخیر
  من یک مثال مشابه آموزشتون در حال تمرین هستم ولی بعضی از اعداد و توابع مصالح را تغییر کمی داده ام الان که ران میکنم پیام زیر رو میدهد منظور چیست؟
  result out of date vol water content fn filter vwc data points(21) has changed to 0
  الان نقطه ۲۱ یعنی کجا؟
  یک بار هم تابع filter vwc را عوض کردم ولی این بار یک پیام دیگر برای core داد؟
  باید چکار کرد؟
  ممنونم

  1. با سلام خدمت شما

   ببینید خطای ذکر شده بابت تابع درصد رطوبت حجمی تعریف شده برای مصالح مختلف است که به احتمال زیاد دقت کافی در تعریف این تابع نشده است.

   برای رفع مشکل دقیقا بر اساس توضیحات اموزش این تابع را برای مصالح مختلف تعریف کنید تا به امید خدا مشکل رفع گردد.

   موفق باشید

 8. جناب آقای دانشور
  با سلام
  اگر بخواهیم از ژئو ممبرین بعنوان المان آب بند در سد خاکی استفاده کنیم و کاهش میزان دبی را مقایسه کنیم چطور میتوان آن را در seep/w مدلسازی کرد؟
  مثلا در ۵ لایه با فاصله مشخص از یکدیگر بکار رفته اند و تابع نفوذ پذیری و یا درصد رطوبت حجمی آنرا چگونه و چه مقدار تعریف کنیم؟
  من آموزشتون رو از سایت تهیه و مطالعه کردم که خیلی عالی و مفید بود. ولی در این زمینه توضیحی نداشت.
  چون خیلی عجله برای این کار دارم لطفا راهنمایی بفرمایید. اگر فلیم و یا فایل نمونه دارید استدعا عاجزانه دارم کمک بفرمایید ممنون

  1. سلام

   ببینید اینکه برای ژئوممبرین چه تابع نفوذپذیری و چه تابع درصد رطوبت حجمی تعریف کنید بستگی به توابعی که برای سایر مصالح نیز تعریف کرده اید دارد. شما بایستی به نحوی مشخصات مصالح ژئوممبرین را تعریف کنید که عملکرد آن درست باشد. به طور کلی زیاد پیش می آید که در نرم افزار مشخصات مصاله ژئوممبرین را با مشخصات هسته سد (با جنس رس) یکسان در نظر می گیرند اما باز هم بستگی به شما دارد.

   موفق باشید

   1. ممنون جناب مهندس
    فرض بفرمایید میخواهم در رویه بالادست یک سد خاکی ژئوممبرین را مدل کنم .اگر بخواهم مانند هسته مدل سازی رو انجام دهم باید یک region با ضخامت مثلا ۵ میلیمتر تعریف کنم؟ همچین امکانی وجود دارد؟
    جناب مهندس واقعا لطف بزرگی خواهید کرد اگر یک فایل seep/w با سدخاکی فرضی که در آن یک نوع از ژئو سنتیتک ها مدل شده است را در اختیارم بگذارید و یا در فروشگاه سایت بارگذاری نمایید. ممنون

    1. خواهش می کنم

     ببینید مدلسازی ژئوممبرین در کنار آموزشی که تهیه کرده اید پیچیدگی خاصی ندارد صرفا شما باید برای آن یک ناحیه تعریف کنید و مصالح را به این ناحیه اختصاص دهید. متاسفانه چنین فایلی موجود نیست که برای شما ارسال شود.

 9. سلام جناب مهندس وقت عالی بخیر
  در ویدیو های آموزشی که قرار داده اید برای ژئواستادیو آیا نحوه مدل سازی با ژئوسنتتیک ها هم آمده است؟
  در کدام فیلم؟
  اگر نیامده با توجه به کاربرد زیادش آیا قصد اضافه کردن را ندارید؟
  من میخوام نحوه مدل سازی انواع ژئوسنتتیک ها رو در ژئو استادیو یاد بگیرم میتونید کمک کنید؟
  خیلی ممنون از راهنماییتون

  1. سلام

   خیر متاسفانه چنین آموزشی تهیه نشده است ان شاالله برای فروردین ماه منتظر این آموزش باشید. تا زمان تهیه شدن آموزش هم اگر سوالی در این زمینه داشتید می توانید از طریق پست Slope/w سوالات خود را مطرح کنید.

   موفق باشید

   1. سلام جناب مهندس
    خیلی ممنون از لطفتون
    بی صبرانه منتظر فیلم آموزشیتون در ارتباط با مدل سازی ژئو سنتتیک ها در سدهای خاکی هستم .
    ای کاش قبل فروردین این کار انجام بشود به نظرتون من تا قبل از تهیه فیلم چطور میتونم نحوه مدل سازی رو یاد بگیرم فیلم و یا کتاب و یا مقاله آموزشی سراغ دارید؟
    ضمنا واقعا تا فروردین۹۷ آماده خواهد شد ؟
    برای quake/w چطور ؟

    1. سلام مجدد

     واقعیت امر درخواست ها برای تهیه اموزش Quake/w و مدلسازی ژئوسنتتیک زیاد بوده است اما مهتر از تهیه این اموزش ها فراهم کردن زیرساختی حرفه ای برای فروشگاه سایت است که فراهم کردن این مورد بسیار زمانبرتر است ان شاالله سعی می کنیم تا پایان فروردین به قول خود عمل کنیم.

     به ایمیل شما یک فایل Pdf ارسال شده است ان شاالله که این فایل مفید باشد.

  1. سلام

   متاسفانه دیگر امکان فعالسازی نرم افزار برای بازه های زمانی یک ماهه به صورت متوالی وجود ندارد. شما بایستی نسخه ۲۰۱۲ را از سایت دانلود کنید و به صورت دائمی ان را کرک نمایید.

   موفق باشید

 10. سلام
  آقای مهندس برای شبیه سازی عمق آب زیرز مینی در یک مدل (به عنوان مثال نشت از کانال) و تاثیر آن بر میزان نشت چگونه میتوان شرایط را برای این حالت مدلسازی نمود؟
  به عبارتی کدام شرط مرزی باید لحاظ گردد؟
  با تشکر

  1. سلام

   با عرض پوزش بنده به خوبی متوجه منظور شما نشدم اما اگر منظورتان این است که چطور می توان سطح آب زیرزمینی را در نرم افزار مدل کرد می توانید از منو Draw گرینه initial water table را استفاده کنید و نیاز به استفاده از شرط مرزی خاصی نیست.

   1. سلام. بله منظورم دقیقا همین بود. ولی متاسفانه این گزینه در نرم افزار من غیر فعال می باشد. آیا روش خاصی برای فعال سازی آن وجود دارد و اینکه آیا در شرایط مدلسازی ماندگار هم قابل استفاده می باشد؟

    1. سلام مجدد

     در شرایط ماندگار تراز آب بایستی از طریق شرایط مرزی مربوط به هد و سایر شرایط مرزی تعیین شود یعنی این خود نرم افزار است که خط فریاتیک (تراز آب) را تعیین می کند. اما در شرایط بحرانی یا در تحلیل های پایداری می توانید خودتان تراز آب را تعیین کنید که برای این منظور در Seep/w در پنجره KeyIn Analyses در سربرگ Settings گزینه Initial Head/PWP Condition from را بر روی Water Table قرار دهید.
     موفق باشید

  1. سلام

   تا جایی که بنده منابع لاتین را مطالعه کرده ام جایی محدوده ای برای نشت مجاز ذکر نشده است البته ناگفته نماند نمی توان نسخه کلی پیچید و بستگی به نوع سد، ارتفاع، مشخصات مصالح و … دارد. در ضمن باید دید نشت زیاد موجب چه مشکلی می شود و از آن منظر به مسئله نگاه کرد.

   موفق باشید

 11. با عرض سلام خدمت جناب مهندس دانشور.
  بنده در بحث حساسیت نسبت به مش به مشکلی برخوردم از مش ۳متر شروع به حل می کنم و کم کم اندازه مش رو کم می کنم تا ۰.۳ متر پیش رفتم اما درصد های اختلاف بین هر جواب با جواب مش ریزتر، همگرا نمیشه . از اونجایی که چندین بار بنده رو راهنمایی کردید برای پاسخ این گره ذهن بنده به سمت این سایت جلب شد.
  در بحث اختلاف میزان تراوش چه سایز مشی معقوله؟

  1. سلام خانم ربانی فر

   نمی توان تصمیم کلی گرفت که چه سایز مشی مناسب است، ببینید در بحث همگرایی مش قرار بر این نیست که با کاهش اندازه مش از مقدار مشخصی، پارامتر مورد مطالعه شما دقیقا به مقدار ثابتی همگرا بشود بلکه اگر از جایی به بعد میزان تغییر در پارامتر مورد مطالعه کم شود (مثلا کمتر از ۵ درصد) می توان نتیجه گرفت که مش همگرا شده است. اما اگر مقدار کاهش پارامتر مورد مطالعه کماکان زیاد باشد روند مدسازی ایراد دارد.

   پیشنهاد می دهم در یک نمودار مقدار پارامتر مورد مطالعه را بر حسب اندازه مش رسم کنید و شیب تغییرات نمودار را بررسی نمایید.

  1. خواهش می کنم

   الان که مصالح بدنه سد رو none کرده اید خطوط جریان عبوری از پی معقول هستند بنابراین باز هم تاکید می کنم شرایط مرزی را چک بفرمایید و سپس با دقت بیشتری طبق ویدیو آموزش نرم افزار Seep/w مصالح را تعریف کنید.

 12. سلام آقای مهندس دانشور بیزحمت دو عکس را در ادامه میفرستم لطفا مشاهده نمایید و در مورد صحت این دو اظهار نظر فرمایید. برای اولی خط مرزی بالادست را تا بدنه سد ادامه دادم و در دومی نه.با تشکر از توجه جنابعالی
  https://drive.google.com/open?id=0B7VBbbkjKQp3elR2ZWR1cTZpNkE
  https://drive.google.com/open?id=0B7VBbbkjKQp3Y2FLQ3dxUzFoRE0

  1. سلام

   نتایج به دست آمده صحیح نیست. شما خط فریاتیک (همان نقطه چین آبی رنگ) را چک بفرمایید، این خط باید از تراز هد بالادست شروع شود و به تراز هد پایین دست نیز ختم شود که در حال حاضر چنین اتفاقی نیفتاده است.
   برای رفع این مشکل ابتدا شرایط مرزی را چک بفرمایید اگر شرایط مرزی به درستی تعریف شده باشند (البته بنده بعید می دانم) سپس توابع نفوذپذیری مصالح بدنه سد و پی را چک بفرمایید.

   موفق باشید

  1. خواهش می کنم

   گرادیان هیدرولیکی بیش از حد مجاز با ایجاد فرسایش می تواند موجب شکست سد شود مقدار مجاز بستگی به عواملی زیادی از جمله نوع سد دارد و معمولا بین ۰.۰۴ تا ۰.۱۵ است.

  1. با سلام

   از منو view مورد Result information را انتخاب کنید. با این ابزار پارامترهای مختلفی از جمله گرادیان هیدرولیکی را می توانید برای یک گره از مدل مشخص کنید.

   موفق باشید

  1. سلام

   ببینید بحث در مصالح بدنه سد بسیار مفصل است و نیاز به مطالعه بیشتری دارد به عنوان مثال شما می فرمایید رس هسته سد، این شما هستید که باید تصمیم بگیرید چه نوع رسی بهتر است استفاده شود به عنوان مثال CH یا CL. سعی کنید در این زمینه بیشتر مطالعه کنید.

   با این وجود در لینک زیر نفوذپذیری خاک های مختلف آورده شده است :
   http://ucivil.ir/122

  1. با سلام

   نمی توان یک نسخه کلی پیچید و به هر حال برای مصالح با دانه بندی مختلف مشخات نیز متفاوت است.

   با این وجود اطلاعات زیر منطقی می باشند :
   وزن مخصوص = ۱۸ کیلونیوتن بر متر مکعب
   نفوذپذیری = ۲E-04 متر بر ثانیه
   نسبت نفوذپذیری در راستای افقی به نفوذپذیری در راستای قائم = ۱۰
   مدول یانگ = ۱۰ مگاپاسکال
   ضریب پواسون = ۰.۳
   زاویه اصطکاک = ۳۴ درجه
   Gs = 2.6

   موفق باشید

  1. سلام

   ببینید جناب برنوسی به نظر بنده مدلسازی شما ایرادات بسیار زیادی را دارد

   اول اینکه شما باید شرط مرزی هد بالادست را به کف مخزن نیز اختصاص دهید در حال حاضر چون شما چنین کاری را نکرده اید خطوط جریان رسم شده نیز اشتباه می باشند.

   دوم اینکه مصالح تعریف شده برای نواحی مختلف ایرادات بسیار زیادی را دارد به عنوان مثال شما نفوذپذیری مصالح پی را که رس است ۰.۰۰۰۸۶ متر بر ثانیه تعریف کرده اید که زیاد است و از طرفی نفوذپذیری مصالح Riprap را بسیار زیاد تعریف کرده اید که اصلا برای بنده قابل درک نیست. در ضمن برای تعریف مصالح مطابق ویدیو آموزشی تهیه شده باید توابع نفوذپذیری و درصد رطوبت حجمی با دقت زیادی تعریف شوند و همچنین به مقدار مکش Matric نیز وابسته باشند که شما اصلا در این رابطه دقت نکرده اید و مقادیر نفوذپذیری را برای مصالح مختلف به صورت ثابت تعریف کرده اید.

   دو مورد ذکر شده را برطرف کنید انشاالله مشکل حل می شود

 13. عذر می خوام، میزان نفوذپذیری پرده تزریق رو شما چه عددی پیشنهاد می کنید. من چند جا دیدم که معادل یک لوژون می گیرن که برابر ۰.۰۰۰۰۰۰۱۳ متر بر ثانیه بر اساس روابط تجربی است.
  ممنون

  1. سلام مجدد

   بهتر است پرده تزریق را نفوذناپذیر فرض کنید، حتی در مثال های حل شده توسط شرکت سازنده نرم افزار هم که مطمئن ترین مرجع است مصالح پرده تزریق نفوذناپذیر فرض شده است.

 14. سلام
  ۱-مقادیر Sat water Content و Mv برای تعریف پرده آب بند یا کاتاف باید صفر در نظر بگیریم؟
  ۲-در ویدوئوی آموزشی برای مصالح زهکش Saturated Only تعریف شده که بنظر درست نیست.
  ممنون از پاسخگویی

  1. با سلام و احترام

   پاسخ سوالات شما بر حسب مورد :

   ۱- برای مصالح Cutoff نیاز به تعریف دو مورد ذکر شده نیست برای تعریف این مصالح از مصالح none استفاده کنید تا هیچ مصالحی به آن اختصاص داده نشود و نفوذناپذیر فرض شود.

   ۲- هر چند زمانی استفاده از Saturated only زمانی کاملا توجیه پذیر است که اطمینان داشته باشیم که مصالح به طور کامل اشباع است اما در بیشتر مواقغ برای مصالح زهکش از این نوع رفتار استفاده می شود با این وجود اگر از Saturated/unaturated نیز استفاده کنید نتایج تحلیل چندان دستخوش تغییر نمی شود و می توانید امتحان کنید.

   موفق باشید

 15. با عرض سلام
  جناب مهندس ممکنه راهنمایی بفرمایید برای یادگیری کلیه منوهای نرم افزار SEEP/W چکار باید انجام بدم ؟
  یا اینکه ممکنه جنابعالی تو دوره آموزشی اینکار رو انجام بدید؟
  با تشکر

  1. با سلام و احترام

   اکثر منوهای کاربردی نرم افزار در این آموزش تشریح شده است و بعید می دانم برای مدلسازی سد خاکی به مشکلی برخورد کنید با این وجود سعی می کنیم در اینده چنین آموزشی را فراهم کنیم.
   موفق باشید

  1. نیازی به این منو ندارید ادامه تحلیل را پیش ببرید. در ضمن می توانید ویدیو آموزش سایت را تهیه نمایید توضیحات جامعی در مورد روند مدلسازی در آن داده شده است.

 16. سلام جناب مهندس.
  آیا اختصاص مد saturated only برای زهکش می تونه همیشگی باشه ؟؟؟ تو نتایج حل مسئله خط فریاتیک از وسط ارتفاع زهکش می گذره یعنی همه ش در حالت اشباع نیست .

  1. سلام

   خیر شما نمی توانید برای مصالح زهکش از دسته بندی Saturated Only استفاده کنید چون بخشی از آن اشباع است اما بخشی از آن خشک خواهد بود.
   استفاده از دسته بندی Saturated Only برای مصالح پی که همواره در تراوش پایدار از بدنه سد اشباع است توجیه پذیر است

 17. سلام . بنده این ویدیو رو تهیه کردم و چند نکته مهم از این ویدیو یاد گرفتم. ممنون از شما.
  دو تا مشکل در این نرم افزار دارم. یکی اینکه چطور مش بندی رو ناحیه بندی کنم و به قسمتهایی از سد مش ریزتری بدم دوم اینکه چطور فاصله خط فریاتیک تا شیب پایین دست رو بدست بیارم .
  خواهش می کنم راهنماییم کنید .

  1. سلام

   از حسن نظر شما سپاسگذارم
   ببینید با توجه به اینکه زمان پردازش مسائل در این نرم افزار بسیار کوتاه می باشد شما می توانید در تمامی نواحی از مش ریزتر استفاده کنید و نیاز به ناحیه بندی سد برای مش بندی نیست.
   در رابطه با سوال دوم اگر بخواهید نرم افزار خودش تصمیم بگیرید که خط فریاتیک از چه قسمتی از پایین دست سد خارج شود باید از شرط مرزی Potential Seepage Face در پایین دست سد استفاده کنید.

  1. مشکل رو باید در مصالحی که برای مصالح فیلتر تعریف کرده اید ریشه یابی کنید به احتمال زیاد نفوذپذیری مصالح رو خیلی زیاد در نظر گرفته اید و این موجب شده است که سطح ایستایی در فیلتر افت کند

    1. بله با نام سد و مشخصات آن کامل آشنا هستم
     به هرحال پیشنهاد میدهم ابتدا مشخصات مصالح را چک بفرمایید و سپس شرایط مرزی را
     ریشه مشکل در دو مورد ذکر شده است

  1. بله کاملا مفید است. نسخه ۲۰۰۷ و ۲۰۱۲ با نسخه ۲۰۱۶ نرم افزار از لحاظ ساختار نرم افزار ( منوها و … ) تفاوت بسیار ناچیزی کرده است. علاوه بر این در این آموزش سعی شده است علاوه بر آموزش منوهای مختلف، مفاهیم نرم افزار به صورت تخصصی آموزش داده شود.

  1. سلام

   خیر، در این رابطه صحبتی نشده است و البته بحث مش در این نرم افزار پیچیده نیست.
   شما برای بررسی اثر مش بر روی جواب می توانید یک پارامتر مشخص را در نظر بگیرید و با کاهش اندازه مش تاثیر اندازه مش را بر روی آن پارامتر ببینید.

  1. سلام

   در کل بد نیست فقط بخشی از خط Phreatic در پوسته سد در وجه بالا دست به صورت تقریبا قائم هست که خیلی توجیه ندارد اما در کل بد نیست.
   در ضمن شما نسبت Ky/Kx=1 گرفته اید در صورتی که همواره نفوذپذیری در راستای افقی بیش از ۱۰ برابر نفوذپذیری در راستای قائم هست.

 18. سلام اقای دانشور ببخشید من این پروژم یه مشگل کوچیک داره اونم اینه که وقت تحلیل اب وارد زهکش نمیشه و از پایین دس میره بیرون میشه یه راهنمایی به ما بکنید کاراش همه تمومه ینی اون چیزی که توی اموزش فارسیتون گفتید انجام شده فقط ای گیر کوچیکه اگه راهنمایی کنید ممنون میشم

  1. سلام

   دو تا مشکل می تواند وجود داشته باشد اول می تواند مشکل از شرط مرزی پایین دست باشد و دوم اینکه مصالح زهکش را به درستی تعریف نکرده باشید مصالح فیلتر باید نفوذپذیری قابل توجهی را داشته باشد

  1. ببینید انتخاب نوع شرایط مرزی بستگی به مدل شما دارد اما چند مورد خدمت شما عرض می کنم
   وقتی شما از Potential Seepage Face برای سطح پایین دست سد استفاده می کنید خود نرم افزار تعیین می کند که خطوط جریان از کدام قسمت وجه پایین دست از سد خارج شوند
   وقتی برای وجه پایین دست به تنهایی از شرط مرزی Zero Pressure استفاده کنید و هد فشار را برای آن صفر بگذارید دقیقا خطوط جریان از این شرط مرزی خارج می شوند.
   در ادامه پس از اختصاص شرایط مرزی باید مش بندی مدل را انجام دهید.
   پیشنهاد می دهم آموزشی را که به صورت اختصاصی تهیه نموده ایم خریداری نمایید پاسخ بسیاری از سوالات شما در این آموزش آورده شده است.

  1. سلام

   ببینید اول باید بدونیم منظور شما از ژئوممبرین چیه
   اگر منظورتون cutoff wall هست (به خاطر نفوذناپذیر بودن مصالح آن موجب می شود مسیر نشت آب در پی سد تغییر کند) ابعاد آن بستگی به نوع و ابعاد سد دارد
   به عنوان مثال اگر در گمانه های حفر شده تزریق انجام شود یکی از روابطی که برای محاسبه عمق مورد نیاز برای تزریق وجود دارد رابطه D=H/3+C هست که در این رابطه H ارتفاع سد و C نیز ضریب ثابتی است که مقدار آن بستگی به اندازه سد و نوع پی دارد و از لحاظ مقداری بین ۸ تا ۲۵ متر است
   اما اگر منظورتون لایه فیلتر هست معمولا در سد های مختلف عرض ماشین آلاتی که مصالح فیلتر را در محل خالی می کنند تعیین کننده است بنابراین ضخامت فیلتر بین ۲ تا ۳ متر است

   موفق باشید

  1. سلام

   با توجه به اینکه از ژئوممبرین ها برای عایق کاری استفاده می شود می توانید آن را به صورت مصالح none تعریف کنید تا غیرقابل نفوذ بودن این مصالح به درستی به نرم افزار اختصاص داده شود سپس موارد مورد نظر خود را بررسی کنید
   در ضمن فرصت بررسی پروژه شما وجود ندارد

   موفق باشید

همکاری در فروش فایل

همکاری در فروش فایل
مشاوره از طریق واتساپ