نحوه اختلاط دستی بتن و نکات کلیدی اجرای آن

نحوه اختلاط دستی بتن و نکات کلیدی اجرای آن

هدف اصلی اختلاط بتن در نهایت به دست آوردن یک مخلوط مستحکم و یکنواخت به لحاظ رنگ است. در این نوشتار ابتدا به نحوه اختلاط دستی بتن می پردازیم سپس در ادامه بیش از 10 نکته کلیدی حین اختلاط را برمی شماریم، با ما همراه باشید.

روش اختلاط دستی بتن

اختلاط دستی باید بر روی یک تخته ی صاف، تمیز و ضد آب با یک اندازه ی مناسب به طریق زیر انجام شود :

1 . مقدار ماسه ی مشخص شده به طور یکنواخت پخش می شود.

2 . مقدار سیمان مورد نیاز روی ماسه ریخته و به طور یکنواخت پخش شود.

3 . ماسه و سیمان با بیل مخلوط می شوند، مخلوط کن را می چرخانیم تا زمانی که سرتاسر آن رنگ یکنواختی داشته باشد و بدون رگه باشد.

4 . مخلوط ماسه و سیمان پخش می شود و مقدار تعیین شده سنگدانه درشت به قسمتی از مخلوط اضافه و سپس پخش می شود و بعد از آن مخلوط ماسه و سیمان روی آن پخش خواهد شد.

5 . کل مخلوط باید حداقل سه بار با استفاده از بیلچه و چرخاندن آن از مرکز به کناره و سپس برگشت به مرکز و دوباره به کناره ها به خوبی ترکیب شود.

6 . سوراخی در وسط توده ی مخلوط شده ایجاد شود.

7 . سه چهارم کل مقدار آب مورد نیاز باید اضافه شود تا زمانی که مصالح با استفاده از بیل به طرف داخل حفره وارد شوند. آب باقی مانده توسط بطری آبی که روی آن آبپاش تعبیه شده است اضافه می شود، به آرامی تمام مخلوط را به هم می زنیم تا رنگی یکنواخت و ثابت در سرتاسر آن حاصل شود.

8 . هنگام تهیه بتن به صورت دستی باید 5 درصد سیمان بیشتر نسبت به تهیه بتن آماده استفاده شود.

9 . کارگران باید از تجهیزات محافظت شخصی مورد نیاز، هنگام مخلوط کردن و جابه جا کردن بتن استفاده کنند.

10 . تخته ی اختلاط باید در پایان روز شسته شود.

اختلاط دستی بتن

نکات کلیدی و اقدامات احتیاطی در طول اختلاط دستی بتن

از جمله نکات و اقداماتی که هنگام اختلاط بتن با دست باید رعایت شود، می توان به موارد زیر اشاره نمود :

1 . روش اختلاط دستی بتن باید تنها برای کارهای بتنی کوچک استفاده شود. کارهای بزرگ نیاز به مقدار زیادی بتن در یک زمان خواهند داشت که برای آن، ما باید از دستگاه مخلوط کن یا بتن آماده استفاده کنیم.

2 . اختلاط دستی باید برای کارهایی استفاده شود که بازه ی زمانی مناسبی برای اختلاط بین کار وجود دارد. این یعنی ما نباید مقادیر زیاد را برای کاری که بعداً شروع خواهد شد، زودتر مخلوط کنیم.

3 . اختلاط باید روی یک تخته ی ضد آب اجرا شود. این تخته باید غیر قابل نفوذ باشد. می توان از یک تخته ی بتنی یا سطح آجری استفاده کرد.

4 . کف باید دارای فضایی باشد که یک کیسه سیمان و مصالح مربوطه (آب و سنگدانه) را در خود بگنجاند.

5 . در ابتدا، مقادیر اندازه گیری شده ی سیمان و سنگدانه ی ریز به طور کامل بر روی تخته ی ضد آب مخلوط می شوند. اختلاط تا زمانی که مخلوط یکنواختی به دست آید ادامه دارد.

6 . سنگدانه ی درشت دانه باید بر روی این بستر از مخلوط یکنواخت قرار گیرد.

7 . اضافه کردن آب باید در بازه های زمانی متفاوت و به تدریج انجام شود.

8 . تمام مراحل اختلاط باید به طور تمیز و یکنواخت و بدون عجله انجام شود.

9 . یک بیل خوب و تمیز باید در این روش اختلاط استفاده شود.

10 . در طول اختلاط دستی، توصیه می شود که از سطل های بزرگ برای اندازه گیری اجتناب شود.

11 . مسئله ی اصلی که در اختلاط دستی با آن مواجه می شویم اضافه کردن آب، بیش از حد مورد نیاز است که باید از آن جلوگیری شود.

12 . کارگرانی که اختلاط بتن را انجام می دهند باید از ماسک استفاده کنند تا پودر استنشاق نشود. در غیر این صورت با گذر زمان مشکلات جدی ایجاد می شود.

13 . برای کارهای بتنی داخلی، از روش اختلاط دستی در بیرون و زیر آفتاب مستقیم اجتناب کنید. این کار باعث افزایش دما و تبخیر آب می شود از این رو مخلوط را خشک می کنند.

اختلاط دستی بتن

پیشنهاد مطالعه :  با بتن استامپی و نحوه اجرای آن آشنا شوید

منبع :

ترجمه نوشتاری از سایت theconstructor.org با عنوان Hand Mixing of Concrete – Procedure and Precautions توسط پوریا نخعی، از مقالات تحلیلی ترجمه شده توسط گروه آموزشی 808

دیدگاه‌ها ۰


ارسال تیکت جدید