Tuesday ,17 October 2017 / سه شنبه ,۲۵ مهر ۱۳۹۶
خانه / آموزش / آموزش GeoStudio / مکش ماتریک در نرم افزار ژئواستادیو چه معنایی دارد ؟
نسخه چاپی    کد مطلب : 97

مکش ماتریک در نرم افزار ژئواستادیو چه معنایی دارد ؟

در این پست با پرتال جامع مهندسی عمران همراه باشید تا با مفهوم مکش ماتریک در مکانیک خاک غیر اشباع آشنا شوید.

بسیاری از مدل سازی های ژئوتکنیکی با خاک غیر اشباع تحلیل می شوند، این در حالی است که مکانیک خاک غیراشباع به دلیل پیچیده بودن رفتار خاک در این وضعیت با ابهامات فراوانی روبه روست. با توجه به اینکه در خاک غیر اشباع فضای بین حفره ها تا حدی با آب و تا حدی با هوا پر شده است و این امر منجر به فشار آب منفذی یا مکش در خاک می شود، تفسیر مکش خاک برای درک رفتار خاک های غیر اشباع ضروری است. مکش خاک در تمامی خاک هایی که در بالای سطح آزاد نشت ( Phreatic Line ) قرار گرفته اند، یافت می شود و از مهم ترین پارامترهایی است که شرایط فشار رطوبت خاک های غیر اشباع را توصیف می کند.

در خاک های غیر اشباع، حجمی از آب که در حفرات خاک ذخیره می شود به مکش ماتریکی وابسته است. در واقع مکش ماتریکی برابر اختلاف فشار هوا و فشار آب می باشد و به صورت زیر تعریف می شود :

رابطه مکش ماتریک

نیرویی که آب را به خاک جذب می کند اصطلاحاً نیروی مکش رطوبتی خاک نام دارد. هر چه خاک، آب بیشتر داشته باشد،نیروی مکش آن کمتر می باشد. چنانچه خاکی از آب اشباع شده باشد این نیرو به صفر می رسد و هر چه خاک خشک تر شود، این نیرو افزایش می یابد. تحت نیروی مکش مساوی ، خاک های رسی به علت نفوذ پذیری کم در قیاس با خاک های درشت دانه و به خصوص شن مقدار بسیار زیادتری آب در خود نگه می دارند، بنابراین تحت درصد برابری از رطوبت، خاک شنی آب را با نیروی مکش بسیار کمتری در قیاس با خاک رسی در خود نگه می دارد.

شما می توانید سوالات احتمالی خود را در رابطه با مفهوم مکش ماتریکی از بخش نظرات، با ما در میان بگذارید.

منبع : ucivil.ir

درباره‌ی محمد حسن دانشور

دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی عمران گرایش ژئوتکنیک دانشگاه شیراز هستم امیدوارم بتوانم آموخته های 7 سال تحصیل و پژوهش خود را در دانشگاه شیراز با شما دانشجویان و مهندسین عمران به اشتراک بگذارم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*