Sunday ,22 October 2017 / یکشنبه ,۳۰ مهر ۱۳۹۶
خانه / آموزش / آموزش نرم افزار اباکوس همراه با تشریح مفاهیم تخصصی
نسخه چاپی    کد مطلب : 1784

آموزش نرم افزار اباکوس همراه با تشریح مفاهیم تخصصی

در این پست برای شما مخاطبان محترم پرتال جامع مهندسی عمران ویدیو آموزش نرم افزار اباکوس را با تشریح یک مثال کاربردی (مدلسازی پی)، تهیه نموده ایم.

در این آموزش نرم افزار اباکوس سعی شده است مفاهیم تخصصی منوهای مختلف نرم افزار همراه با مدلسازی یک مثال کاربردی آموزش داده شود و در پایان نیز بحث در نتایج حاصل از نرم افزار و صحت سنجی آنها، صورت گرفته است.

این آموزش ویدیویی نرم افزار اباکوس بیش از ۱۰۰ دقیقه با کیفیت HD می باشد و در آن مباحث زیر به صورت تخصصی تشریح شده است :

پارت اول : شبیه سازی پی در آباکوس با حلگر Abaqus/Explicit

 • بحث در رابطه با ماهیت مسائل ( اعم از استاتیکی، شبه استاتیکی یا دینامیکی )
 • تعریف مصالح و بحث تخصصی در رابطه با تعریف مصالح خاک با استفاده از مدل دراکر پراگر
 • بحث در رابطه با زمان حل مسئله ( Time Period ) و تشریح تخصصی روش های کاهش هزینه محاسباتی
 • تشریح گام های حل مسئله
 • تعریف فرکانس های داده برداری و مقایسه خروجی های میدانی و تاریخچه ای
 • تعریف اندرکنش و بحث در رابطه با سطوح مادر ( Master ) و پیرو ( Slave )
 • تعریف بارهای وارد بر مدل و بحث در رابطه با نحوه تعریف شتاب جاذبه
 • تعریف شرایط مرزی
 • اختصاص میدان های از پیش تعریف شده ( Predefined field ) اعم از تخلخل ( Void ratio ) و تنش ژئواستاتیکی ( Geostatic Stress )
 • مش بندی مدل و توضیح مفاهیم آن
 • استفاده از روش مقیاس دهی جرمی برای شبیه سازی مسئله به منظور کاهش هزینه محاسباتی

پارت دوم : بحث در نتایج و صحت سنجی آنها

 • بررسی منحنی های مختلف تنش-جابجایی، انرژی درونی و انرژی جنبشی و آموزش نحوه ترسیم آنها
 • بررسی معقول بودن منحنی تنش-جابجایی با توجه به نوع گسیختگی خاک
 • مقایسه نتیجه حاصل از نرم افزار با رابطه ظرفیت باربری ترزاقی

این ویدیو آموزش نرم افزار اباکوس برای رشته های زیر مفید می باشد :

 • مهندسی عمران
 • مهندسی مکانیک
 • مهندسی هوا فضا
 • مهندسی مواد
 • مهندسی پزشکی
 • و سایر رشته ها

پیش نمایشی از این ویدیو آموزش نرم افزار اباکوس که ویدیو کامل آن بیش از ۱۰۰ دقیقه می باشد به صورت تصادفی انتخاب شده است ( مدت زمان : ۲۰ دقیقه ) که می توانید جهت آشنایی با نحوه آموزش مشاهده کنید.

برای خرید این ویدیو آموزشی ارزشمند به قیمت نوزده هزار تومان اینجا کلیک کنید

مدت زمان ویدیو : بیش از ۱۰۰ دقیقه

کیفیت : HD

حجم فایل : ۲۴۰ مگابایت

درباره‌ی محمد حسن دانشور

دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی عمران گرایش ژئوتکنیک دانشگاه شیراز هستم امیدوارم بتوانم آموخته های 7 سال تحصیل و پژوهش خود را در دانشگاه شیراز با شما دانشجویان و مهندسین عمران به اشتراک بگذارم

۴۰ نظر

 1. سلام

  با تشکر از آموزش خوبتون

  یک سوال از خدمتتون دارم میخواستم بدونم چرا بعضی وقتا با وجود اینکه المان های سطح پیرو از المان های سطح مادر کوچکتر هستن بازم سطح پیرو در سطح مادر نفوذ میکنه. اخه این منطقی نیست چون سطح مادر سختی بیشتری داره

  • محمد حسن دانشور

   سلام

   ممنونم از لطف شما
   ببینید در مسائلی دینامیکی که تغییر شکل ها زیاد هستن و گاهی نیز در مسائل شبه استاتیکی این اتفاق می افتد و نتایج را تحت تاثیر خود قرار می دهد.
   برای رفع این مشکل بخشی از سطح پیرو را که در سطح مادر نفوذ می کند پارتیشن بندی کنید و سپس از ALE برای رفع مشکل استفاده کنید.

   موفق باشید

   • تشکر بابت پاسخگویی
    چطور باید از ale استفاده کنم ؟

    • محمد حسن دانشور

     ببینید بخشی از سطح پیرو (Slave) را که در تماس با سطح مادر (Master) هست و این اتفاق برایش می افتد را پارتیشن بندی کنید سپس در ماژول Step از منو other مورد ALE Adaptive Mesh Domain را انتخاب کنید. با استفاده از ALE که مخفف Arbitrary Lagrangian-Eulerian می باشد نرم افزار تصمیم می گیرد که از دیدگاه لاگرانژی استفاده کند یا اویلری. نفوذ بخشی از المان های سطح پیرو در سطح مادر به خاطر تبعیت از دیگاه لاگرانژی می باشد.

 2. سهیل بی پروا

  سلام جناب مهندس

  بابت این ویدیو تشکر می کنم خیلی توی پایان نامم بهم کمک کرد
  میخواستم بدونم اگر جای خاک خشک، خاک اشباع داشتیم باید چکار کنیم ؟

  • محمد حسن دانشور

   سلام

   از حسن نظر شما سپاسگذارم
   برای خاک اشباع که بحث استهلاک فشار آب حفره ای هم پیش میاد بهتر است از Soil به عنوان Step استفاده کنید و از شرط مرزی نیز برای مشخص کردن سطحی که در آن فشار آب حفره ای صفر می شود استفاده کنید

 3. با سلام خدمت مهندس دانشور عزیز
  جناب مهندس به اطلاعاتی در مورد مدل رفتاری مور کولمب شبیه اون مطالبی که در مورد دراگر پراگر در فیلم اموزشی توضیح دادید نیاز دارم.

  با تشکر

  • محمد حسن دانشور

   سلام

   ببینید مدل رفتاری مور کولمب در قیاس با دراکر پراگر پیچیدگی خاصی ندارد.
   برای تعریف مدل رفتاری مور کولمب در سربرگ plasticity به زاویه اصطکاک و زاویه اتساع نیاز دارید.

   برای به دست آوردن زاویه اصطکاک می توان از آزمایش سه محوری CD استفاده کرد یا اگر نخواهید تست آزمایشگاهی انجام دهید در لینک زیر برای خاک های مختلف محدوده زاویه اصطکاک داخلی خاک را آورده ایم.
   http://ucivil.ir/127

   زاویه اتساع خاک نیز تحت هیچ شرایطی نباید صفر باشد پیشنهاد می دهم برای آن مقدار ۰٫۱ را اختیار کنید اما اگر قانون وابستگی جریان (Associated Flow Rule) حاکم باشد باید زاویه اصطکاک با زاویه اتساع برابر باشد.

   در رابطه با سربرگ Cohesion نیز در لینک زیر توضیح داده شده است :
   http://ucivil.ir/904

   موفق باشید

 4. مهندس دانشور عزیز در مورد رفتاری تماسی که در شمع ها منظور میکنیم hard contact یه رفتاری عمودی علاوه بر اینکه از فرو رفتن المانهای سطح تابع در مرجع جلوگیری میکند چه ویزگی های دیگری دارد و رفتار اصطکاک مور کولمب چیست ؟

  • محمد حسن دانشور

   استفاده از Hard Contact برای تماس دو ویژگی دارد اول اینکه نفوذ المان های سطح پیرو در سطح مادر را به حداقل می رساند (الزاما مانع نفوذ کامل نمی شود) و دوم اینکه در سطح تماس مانع انتقال تنش های کششی می شود.

   تئوری مور کولمب نشان دهنده یک پوش گسیختگی خطی در نمودار تنش برشی بر حسب تنش نرمال است که این پوش گسیختگی زاویه ای برابر زاویه اصطکاک داخلی خاک با سطح افق دارد.

 5. در حالتی که استپ شبه استاتیکی لحاظ می کنیم ایا زمان در این حالت رابطه خاصی دارد

  • محمد حسن دانشور

   وقتی یک مسئله ماهیت شبه استاتیکی دارد شما باید یا به صورت استاتیکی آن را مدلسازی کنید یا دینامیکی که برای محاسبه زمان تحلیل باید از روابط موجود در ویدیو آموزشی استفاده کنید.

   این روابط بر اساس سرعت موج مکانیکی در مصالح می باشند.

 6. در حالتی که دینامیک ایمپلیست مدل می کنم باید زمان از اون رابطه بدست اورد

  • محمد حسن دانشور

   اگر مسئله شبه استاتیکی است مانعی ندارد. در کل توجه داشته باشید که استپ داینامیک ایمپلیسیت از حلگر Abaqus/Standard تبعیت می کند.

 7. مانع انتقال تنش کششی شدن رفتار هارد کانتکت را خواهشا واضح تر توضیح دهید

  • محمد حسن دانشور

   ببینید اگر در جسم اول که با جسم دوم در تماس است تنش کششی ایجاد شود استفاده از این رفتار موجب می شود که این تنش کششی به جسم دوم منتقل نشود.

 8. باسلام خدمت مهندس دانشور عزیز
  بر مبنای تعریف مسله شبه استاتیک که میگه تغییرات باید به اندازه ای اهسته باشد که وضعیت سیستم در هر لحظه اندکی با وضعیت قبلش فاصله داشته باشد بار گذاری شمع تحت بار جانبی شبه استاتیک تعریف کردم و زمان بدون استفاده از روابط ۲۰ ثانیه در نطر گرفتم

  مهندس نظرتون چیه ؟

  • محمد حسن دانشور

   سلام

   ببینید اگر خاک مجاور شمع خشک باشد این زمان زیاد نیز می باشد و فقط هزینه محاسباتی را زیاد می کند اما اگر خاک اشباع باشد بحث استهلاک اضافه فشار آب حفره ای نیز مطرح می شود در این حالت زمان در نظر گرفته شده خیلی کم می باشد.

 9. رفتار مماسی که در نطر گرفتم ابتدا در استپ اضافه شدن شمع به خاک با ضریب اصطکاک صفر در نظر گرفتم و بعد با ضریب اصطکاک ۰٫۴۴ که با استفاده از رابطه ی (tan(2/3*friction angle در این حالت رفتار پنالتی چه خصوصیاتی دارد و آیا اصطکاک استاتیکی تعریف میشه و مطابق اصطکاک مور کولمب تعریف میشه.

  • محمد حسن دانشور

   اصطکاک تعریف شده درست است و مشکلی ندارد اما باید توجه داشته باشید که در صورت تمایل به صحت سنجی نتایج یکی از مواردی که باید اثر آن را بر روی نتایج بررسی کنید همین اصطکاک بین خاک و شمع است.

 10. با سلام خدمت مهندس دانشور
  تفاوت المانهای IN COMPATIBLE و REDUCE در چیه و SHEAR LOCING یعنی چی ؟

  • محمد حسن دانشور

   سلام

   در المانهای incompatible قفل برشی از بین می رود و قفل حجمی نیز تا حد زیادی کاهش پیدا می کند.
   در المان های Reduced Integration تعداد نقاط انتگرال گیری برای محاسبه ماتریس های سختی و … کمتر است بنابراین زمان پردازش مسئله نیز با این نوع المان کاهش پیدا می کند.
   پدیده قفل برشی زمانی اتفاق می افتد که خمش وجود داشته باشد. در این پدیده مقدار تنش برشی افزایش پیدا می کند که البته در واقعیت مصداق ندارند.

 11. با سلام خدمت مهندس دانشور

  ممنون از پاسخ های قبلیتون. تو قسمت مش المنت و تو قسمت family معمولا حالت تری استرس را انتخاب می کنم می خواستم توضیحاتی در رابطه با هیبرید فورمولیشن بهم بدید

  ممنون

  • محمد حسن دانشور

   سلام

   این نوع فرمول بندی در مواد تراکم ناپذیر ( ضریب پواسون ۰٫۵ ) یا تقریبا تراکم ناپذیر ( بیشتر از ۰٫۴۸ ) استفاده می شود. چون در این نوع مواد تنش فشاری در المان ها مشخص نمی باشد نمی توان از المان های معمولی برای مدلسازی بهره ای برد. ( به جز مدلسازی در حالت Plain Stress )

   این نوع المان ها برای مدلسازی مواد هایپرالاستیک ( مانند لاستیک ) استفاده می شود و چون متغیرهای بیشتری را شامل می شوند هزینه محاسباتی با استفاده از این المان ها بیشتر است.

   در ضمن استفاده از ۳D Stress برای Family نیز مشکلی ندارد البته بهتر است با توجه به مسئله مدنظرتان برای شبیه سازی سایر انتخاب های دیگر را هم بررسی کنید.

 12. با سلام خدمت مهندس دانشور عزیز
  جناب مهندس ما معمولا تایم پریود استپ استاتیک ۱ در نظر می گیریم چه توجیهی داره و چه تفاوتی بین روش فول نیوتن و نیوتن رافسون وجود داره ؟

  • محمد حسن دانشور

   سلام

   ببینید اگر مسئله ماهیت استاتیکی داشته باشد به زمان وابسته نیست بدین خاطر در این مواقع معمولا زمان حل را ۱ ثانیه در نظر می گیرند چرا که مقدار قراردادی نرم افزار است و در اکثر اوقات آن را تغییر نمی دهند.

   معمولا در مکانیک خاک و پی یک Step اولیه تعریف می شود تا تنش ها در توده خاک به تعادل برسد در این حالت از استپ Geostatic یا Static General یا حتی Dynamic Explicit استفاده می شود در این حالت زمان حل بسیار کم می باشد و مقدار ۰٫۰۱ ثانیه یا حتی ۰٫۰۰۱ ثانیه کفایت می کند.

   هر دو روش ذکر شده برای حل مسائل غیر خطی استفاده می شود که تفاوتشان در روند فرمولبندی انهاست که بسیار گسترده می باشند و پیشنهاد می دهم که در Documentation نرم افزار مطالعه نمایید.

 13. مهندس در استپ دینامیک زمان حل را بر چه اساسی تعیین می کنند.

  • محمد حسن دانشور

   سلام

   اگر مسئله ماهیت دینامیکی داشته باشد زمان حل بسیار کم است و معمولا یکی از پارامترهایی است که باید اثر آن بر روی نتایج دیده شود

 14. با سلام خدمت مهندس دانشور عزیز
  مهندس جان در قسمت اخر پنجره control element منظور از hourglass control چیست.

  • محمد حسن دانشور

   سلام

   به طور کلی پدیده Hourglass (ساعت شنی) در المان های مرتبه اول با انتگرال کاهش یافته (reduced integration) اتفاف می افتد. این المان ها در هر گره تنها یک نقطه انتگرال گیری دارند و در صورتی که تحت بارگذاری خمشی قرار بگیرند ممکن است کرنش محاسبه شده در نقاط انتگرال گیری برابر صفر شود و بنابراین المان دچار تغییر شکل بیش از حد و غیر طبیعی شود.

   بنابراین، این بخش به کنترل این پدیده در صورت نیاز می پردازد.

 15. باسلام خدمت مهندس دانشور
  باتشکر از جنابعالی بخاطر جواب سوال حقیر در اسرع وقت
  جناب مهندس با توجه به جوابتان پس من به اون ظرفیت باربری در مدل خودم رسیدم که با توجه به دیاگرام بعد از نشست و جابجایی در یک زمان مشخص تنشها یک مسیر ثابت را بیان و ترسیم می کنند که تغییر انچنانی در مسیر تنش دیده نمیشود فی الحال اگه بخوام از قسمت خروجی ها از قسمت نیروها ایتمی را از زیر مجموعه نیروها بردارم کدام را وباچه روندی که جمع این نیروها باشه یا میانگین تا بتونم دیاگرام مربوط به بار وجابجایی را بررسی کنم . با تشکر

  • محمد حسن دانشور

   سلام مجدد

   ببینید چون شما قصد دارید ظرفیت باربری را بررسی کنید بهتر است تنش را در خروجی بررسی کنید. ابتدا در محل تماس پی با خاک یک Set ایجاد کنید سپس برای این Set مولفه قائم تنش را در History Output انتخاب کنید. نحوه کار در نهایت به این صورت است که برای المان های مختلف مقدار تنش مشخص می شود و در نهایت جمع این مقادیر تنش همان ظرفیت باربری خواهد بود.
   طبق آموزش سایت روند را انجام دهید اگر به مشکلی برخوردید اطلاع دهید.

   موفق باشید

 16. سلام
  باتشکر از حسن توجه جنابعالی
  جناب مهندس با استخراج نمودار تنش جابجایی مشکلی ندارم مطابق روش اموزشی میشه استخراج کرد فقط مشکل من نمودار بار جابجایی هست یعنی قسمت قائم نمودار باید بارهام باشند که بتونم مقدار جابجایی رادر محور افقی بررسی کنم . باتوجه به اینکه هیچ گونه بار خارجی به پی وارد نکردم .
  یا مسئله را اینطوری مطرح میکنم باتوجه به اینکه به پی هیچ گونه بار خارجی وارد نشده میشه نمودار بار جابجایی استخراج کرد ؟

  • محمد حسن دانشور

   با سلام و تشکر از حسن نظر شما

   هیچ نیازی نیست که حتما نیرویی به پی اعمال شود تا شما بتوانید نمودار نیرو و جابجایی را رسم کنید.
   ببینید در اثر جابجا شدن پی، از طرف خاک به آن نیرو اعمال می شود.

   در History output برای استخراج نیرو Reaction force را انتخاب کنید.
   موفق باشید

 17. جناب مهندس دانشور از اینکه وقت میگذارید نهایت تشکر و قدردانی میشود این لطف بزرگ شما هرگز فراموش نخواهد شد
  به نظر حضرتعالی برای ادامه همین مباحث یعنی بررسی ظرفیت باربری پی های سطحی در حالت کلی از چه مسیری بهتر می توان به نتایج و جمع بندی مفیدی چه از نظر جنس خاکها یا مسائل مربوطه رسید و یک مطالعات و نتایج بهتری را رقم زد ؟

  • محمد حسن دانشور

   خواهش می کنم جناب سلیمانی

   ۱- باید اثر مش را برررسی کنید، به این صورت که در هر مرتبه اندازه مش را تغییر دهید (مثلا آن را نصف کنید) و اثر آن را بر روی نتایج بررسی کنید. یک جایی با تغییر اندازه مش دیگر نتایج حاصل از نرم افزار تغییر نمی کند این جواب در واقع جواب قابل اعتماد نرم افزار است و می توان به آن استناد کرد.

   ۲- موارد دیگری نیز هستند که باید اثر انها بر روی نتایج بررسی شود مثلا اثر زاویه اصطکاک بین خاک و پی یا اثر زاویه اتساع خاک

   برای شروع به این موارد حتما توجه داشته باشید

 18. جناب مهندس دانشور با تشکر از راهنمایی های خیلی خوب و مفیدتان
  از اینکه با حوصله و فنی جواب می دهید خیلی ممنونم
  ارزوی سلامتی و موفقیت دارم سعی میکنم به نتایج بهتری برسم

 19. سلام. آیا میشه در آباکوس تراز آب زیرزمینی تعریف کرد؟

  • محمد حسن دانشور

   سلام

   اینکه شما بتوانید خطی تعریف کنید که خود نرم افزار متوجه شود این خط تراز اب زیرزمینی است خیر اما می توانید بخشی از خاک را که در زیر تراز آب زیرزمینی واقع شده است به صورت اشباع و مابقی را به صورت خشک تعریف نمایید.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*